Skip to content
Menu

Nowy Sorter we wrocławskim magazynie logistycznym Poczty Polskiej

Poczta Polska Wrocław rozpoczęła montaż nowego sortera we wrocławskiej sortowni. W hali operacyjnej wrocławskiej sortowni trwają prace adaptacyjne prowadzone przez Mostostal Warszawa S.A. Polegają one m.in. na modernizacji instalacji technicznych, gdzie wkrótce pojawi się maszyna sortująca. Równocześnie firma Beumer montuje już konstrukcję nośną sortera. Nowy sorter będzie w stanie posortować do 2 tys. paczek na godzinę i będzie mógł je transportować ręcznie lub automatycznie. Został zaprojektowany przez firmę Beumer, a zbudowany przez Ateco Poland S.A., które zapewniło również niezbędną infrastrukturę do jego instalacji i eksploatacji.

Wyposażenie obiektu logistycznego we Wrocławiu w nowoczesny sortownik ekspresowy jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój rynku przesyłek ekspresowych i paczkowych. Nowe maszyny będą miały potencjał do zwiększenia zakresu automatyzacji procesów związanych z rozwojem takiego transportu. Zwiększy się przepustowość infrastruktury dzięki sprawniejszemu sortowaniu paczek. Daniel Witowski, rzecznik Poczty Polskiej, powiedział Gazecie Wrocławskiej, że dla klientów oznacza to poprawę terminowości świadczonej usługi kurierskiej.

Sortownik obsłuży 8-9 tys. Wysyłka co godzinę, w trybie automatycznym (standardowa prędkość wysyłki to 2,5 m/s). Objętość drobnych towarów (poniżej 100 gram) wprowadzanych ręcznie bezpośrednio na linię sortującą to około 6-7 tys. Jedna godzina. Tryby automatyczny i ręczny mogą być używane zamiennie. Według Poczty Polskiej, odkąd maszyny Beumera będą wyposażone w 187 zsypów, wrocławska sortownia stanie się nowoczesnym centrum logistycznym, które będzie obsługiwać ładunki KEP (skrót od Kurier-Ekspress-Paczka, czyli lekki Ładunek Generalny) nie tylko będzie pochodzić z Dolnego Śląska, ale będzie również wsparciem dla pozostałych jednostek logistycznych firmy.

Nowoczesny sorter może również odciążyć pracowników pocztowych wykonujących zadania operacyjne związane z dystrybucją i wysyłką przesyłek. Montaż sortera wymaga precyzyjnej koordynacji, gdyż wykonywane prace nie zakłócają bieżącej pracy urządzeń sortujących. Nadal wykonuje zadania związane z paczkami i listami. Dodatkowo poza halą wrocławską powstały dwa budynki – budynek socjalno-biurowy oraz hala magazynowa. Część personelu i część logistyki zostanie im przeniesiona. Jednocześnie sortownik jest zintegrowany z systemem informatycznym Poczty Polskiej. Sorter zostanie zainstalowany jeszcze w tym roku. Potem czeka go krótki test, a klienci Poczty Polskiej zmianę odczują w drugim kwartale 2023 roku, kiedy maszyna zacznie działać zgodnie z planem. Oprócz stolicy województwa dolnośląskiego wartość nowego sprzętu trafi również do Lublina i Lisiogun pod Bydgoszczą o wartości 158 mln zł.

1 Comment

  1. Wacek
    14 września 2022 @ 14:00

    Myślę, że jest to rewolucja wśród usług usprawniających pracę logistyki magazynowej. Mam szczerą nadzieję, że takie inicjatywy będą się pojawiać w przyszłości.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *